Doprava zdarma od 1000 Kč

Z čeho se skládá kožená obuv?

Kožené boty zná každý, víte z čeho se skládají?

 

Máme několik modelů obuvi, jako jsou například: tenisky, kozačky, polobotky či balerínky. Každý z těchto modelů je však naprosto odlišný a vyznačuje se různými charakteristickými vlastnostmi. Něco společného přeci jen mají - například svršek boty nebo podrážku. To, z čeho se daná obuv skládá má velmi důležitý vliv na jejich kvalitu, odolnost ale také vzhled. Pojďte se s námi podívat,  jaké části obuvi rozlišujeme.

 

Banner-leona

 

Nejdůležitější prvky ve stavbě obuvi

 

Jednou z nejdůležitějších částí boty je samozřejmě svršek. Bez něj by bota nemohla ani být. Má vliv jak na vzhled obuvi, tak i na strukturu obuvi. Co vlastně pojem svršek vyznačuje? Jedná se o část pokrývající vrchní část chodidla a v případě vyšší obuvi, jako jsou kotníkové boty, polokozačky či kozačky se jedná i o lýtka a holenní části našich končetin. Svršek nejčastěji bývá vyroben z přírodní kůže - hladké, broušené, semišové nebo z nubuku, ekologické kůže nebo textilních a syntetických materiálů. Na základě těchto materiálů pak záleží, jak je svršek obuvi odolný, tvarovaný či prodyšný.

Dalším velmi důležitým základním prvkem boty je podrážka. Bez podrážky by jsme mohli chodit opravdu "na boso". Podrážka má za úkol především izolovat chodidlo od podlaží a měla by se ho dotýkat celým svým povrchem, s výjimkou podpatku. Podrážka se nejčastěji vyrábí z kůže nebo jiných materiálů v závislosti na typu obuvi, což má vliv v případě sportovní obuvi - tam je potřeba tvořit opravdu odolné, ale zároveň pohodlné kousky, aby chodidla měla ten největší komfort.

 

Co za části obuvi má vliv na odolnost a pohodlí?

 

Jsou dva typy lidí. Jedna část miluje podpatky, druhá je nesnáší. Pro ty, kteří podpatek nesnáší máme bohužel špatnou zprávu. Podpatek je velmi důležitá část boty, která se nachází v zadní části pod patou. Může být součástí podrážky nebo k ní může být přibitý nebo přišroubovaný. Podpatek bývá někdy ukončený patníkem. Co je to patník? Jde o vyměnitelný prvek, hrubý několik milimetrů - takzvaně chrání podpatek před poškozením a je díky němu více odolnější. Jeho hlavní rolí je minimalizovat rizika podklouznutí. 

Uvnitř obuvi se nachází podšívka. Obklopuje chodidlo shora a po bocích, přitom předchází tvorbě otlaků na zmíněných místech. Její úlohou je zabraňovat otlačení jednotlivých švů a spojů na chodidle. K chodidlu ze spodu přiléhá zase stélka. Splňuje podobnou funkci jako podšívka, ale je vyrobená z měkkých materiálů, čímž zabezpečuje chodidlům potřebný komfort. U nás v Madolen máme kožené, měkčené stélky Looke pro největší pohodlí Vašich chodidel.

 

Stavba boty - svršek

 

Teď už víme, z čeho všeho se bota skládá, kde se jaká část nachází a z čeho může být případně vyrobená. My jsme se rozhodli zajít ještě více dopodrobna. Není to totiž úplně tak jednoduché, jak se zdá. Ta stejná část se skládá z několika dalších prvků. 

Jsou to:

  •  Zadní díl svršku - pokrývá zadní a horní přední část chodidla a spolu s nártem ve velké míře odpovídá za to, jaký tvar mají dané boty

 

  • Nárt - je důležitou součástí stavby pánských bot, především těch elegantních. Jde o část svršku, ve kterém se nacházejí díry a tkaničky. Nárt může být uzavřený (všitý pod spodek) nebo otevřený (našitý na vrchní část svršku).

 

  • Špička - část zakrývající špičku boty

 

  • Jazyk - část spojená s horní hranicí nártu, se nachází pod tkaničkami a zajišťuje chodidla před s+tlakem tkaniček z otvorů na tkaničky

 

  • Podpatek - zadní, pevnější část svršku zabezpečující patu. Nemůže být příliš pevný - v takovém případě znemožní chodidlu vykonávání přirozeného pohybu

 

Jiné podstatné části boty

 

Pokud se na stavbu obuvi podíváme ještě blíže, najdeme v ní ještě další prvky, které nejsou hned na první pohled viditelné. Je to mezipodrážka, která tvoří jakousi konstrukci boty. Nachází se mezi výstelkou a podrážkou. Má za úkol zajistit potřebnou pevnost a stabilitu boty. Dalším podstatným prvkem boty je lem, tedy obvod okolo bočních částí podrážky. Jeho rolí je zabezpečit boty před poškozením a dostáváním se vlhkosti dovnitř boty.

 

Vaše Kateřina

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.