Doprava zdarma od 1000 Kč

Příčiny vrzání kožené obuvi

Koupili jste si vytoužené kožené boty, ale začaly Vám po pár vynesení vydávat zvláštní, nepříjemné zvuky? Vrzající obuv je běžným problémem nejen mezi výrobky levnějších značek, ale i mezi těmi, které mají uznávanou pověst, jako je například naše značka Looke. Poradíme Vám, kde tento problém vzniká a jak ho řešit.

Kožená bota klasicky ušitá má všechny vnitřní součástky z kůže. Když se o sebe třou, vyvolává to vrzavý zvuk. Vrzání při chůzi v botě ručně šité nebo s vysokým podílem ruční práce šité, způsobuje tření stélky a podešve.

 

Existují však důvody, které se nejčastěji stávají příčinou vrzání bot. Níže najdete vhodná řešení pro každé z nich. 

 

Přebytečná vlhkost

 

Jedním z nejčastějších důvodů, proč Vaše kožené boty vrzají je netěsnost podrážky a vnikání vlhkosti dovnitř obuvi. Příčinou jsou zpocená chodidla. Většinou se to týká obuvi, kterou nosíte v létě nebo delší dobu či za deštivého počasí, když se obuv namočí. Přebytečná vlhkost v botě způsobuje, že při každém pohybu Vašich chodidel vydává skřípavé, nepříjemné zvuky, které nám rozhodně nedělají radost.

 

Pokud máte takový problém stačí, pokud máte doma pouze noviny. Důkladně boty osušte - vložte dovnitř noviny, které dobře absorbují vlhkost. Budou za to vděčné Vaše chodidla i boty.

 

Banner-vrzaní-obuvi_1

 

Rozvrstvení

 

Pokud není první důvod, Vaší příčinou vrzající obuvi a vyloučili jste tuto možnost, je možné, že charakteristické zvuky mohou být známkou toho, že se vnitřní vložka Vaší boty rozpadá. Bohužel se jedná o problém, který je obtížné zjistit.

 

 

Nejlepším způsobem je předat obuv odborníkovi v podobě švece. Ten pomocí profesionálního nářadí zkontroluje, zda příčina vrzání bot je způsobena rozvrstvením vložek bot a následně Vám je opraví.

 

 Banner-švec_1

 

 

Netvarovaná obuv

 

Možná si říkáte, že tohle zrovna nemusí být ten zásadní problém, když Vám boty sedí, ale opak je pravdou. Často se ukazuje, že jsou boty netvarované a ještě se nepřizpůsobily Vašemu chodidlu. Čerstvá, trochu tuhá a nenaolejovaná kůže při ohýbání v různých sklonech vydává skřípavé zvuky.

 

 

V jejich případě doporučujeme použít mastný změkčovací přípravek a následně impregnovat skřípající páru. To Vás ochrání nejen před dráždivými zvuky, ale také ochrání boty před škodlivými vnějšími vlivy.

 

Více informací se můžete dočíst v našem článku, jak správně pečovat o koženou obuv, kde najdete konkrétní a správnou péči o koženou obuv. Kromě takovéto výživy a péče je dobré po sundání obuvi do ní vložit roztahováky, aby byla kůže po celou dobu nenošení napnutá.

 

 Banner-roztahováky_1

 

 

Podrážka se odlepuje

 

Odlepující se podrážka, která byla navíc navlhlá, může být další příčinou, proč by mohly Vaše boty vydávat vrzající zvuky. Toto je však doména nekvalitní obuvi, u které se může stát, že lepidlo povolí a odlepí se od spodku obuvi.

 

Taková vada obuvi je pro reklamaci. Pokud však reklamace není uznána, dalším řešením může být navštívení pana ševce, aby Vám obuv opravil a podrážku přilepil zpět. 

 

Banner-podrážky_1

 

   

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.